Cystatin C

Cystatin C 2017-12-10T07:16:30+00:00

سیستاتین C

نام دیگر سیستاتین c  ، -Trace Ɣ  یا  -globulinƔ post  یا  gamma csf است.یک مهار کننده ی سیستئین پروتئاز های مختلف در جریان خون است

سیستاتین c  فراوان ترین مهار کننده این ابر خانواده ی سیستاتین در همه ی مایعات بدن به خصوص در بالاترین غلظت در پلاسمای سمینال و مایع مغزی نخاعی است.توزیع فراوان این پروتئین به نقش ضروری آن در حفاظت ارگانیسم در مقابل سیستئین پروتئاز های آزاد شده ی داخلی وخارجی است.

اهمیت بالینی :

به منظور تشخیص آزمایشگاهی خیلی از بیماری ها انجام می شود:

ارزیابی سرعت فیلتراسیون گلومرولی(GFR): غلظت  یک ارتباط عالی با تصفیه ی گلومولی دارد چون تحت تأثیر سن جنس نژاد ،رژیم غذایی و...قرار نمی گیرد.

-آنوریسم واسکولار

-هایپر هموسیستئینمیا

-بیماری لنفوپرولیفراتیو

تشخیص و درمان بیماری ها

-بیماری آلزایمر

– لکوانسفالوپاتی با دمنتیا پیشرونده

-بیماری دژنراتیو شبکیه

    remodellingاستخوان

– نقص سد خونی مغزی

– آنژیوپاتی ارثی آمیلو ئید hereditary cystatin C amyloid  angiopathy (HCCAA)

-افزایش سطح خارج سلولی سیستاتین A,B,C  در ملانوما که مرتبط با کاهش طول عمر است که به علت تولید توسط سلول های بدخیم است.

– افزایش سیستاتین ها در بیماری های التهابی و خود ایمنی

-فعالیت های آنتی ویروس و آنتی بیوتیک سیستاتین ها مرتبط با مهار پروتئاز های اگزوژن است.رشد ویروس های پولیو و کورونا در سلول های انسانی کشت داده شده توانست با اضافه کردن سیستاتین مرغی یا سیستاتینD یا سیستاتینC  به تاخیر بیفتد.

علت این که علاقه مندی به این مهارکننده های زیاد شده به خاطر این است که پروتئولیز کنترل نشده می تواند منجر به آسیب برگشت ناپذیر مثل التهاب مزمن آسیب ریه رشد بدخیمی و نیز آترو اسکلروز زودرس شود.

سیستاتینC  فعالیت ضد ویروسی دارد.

 اندازه گیری مستقیم GFR با استفاده از یک عامل اگزوژن دقت زیادی در برآورد عملکرد کلیه را می دهد، اما  گران ، زمان بر ، طاقت فرسا و به طور وسیع قابل استفاده نمی باشد و در همه مراکز وجود ندارد. ناتوانی درتعیین درست تغییرات درGFR ،عوارض مهمی در پیوند کلیه دارد. تغییرات در GFR  می تواند پیشرفت بیماری کلیه را مشخص کند ،سطح GFR  ، پیش بینی قوی شروع زمان ناتوانی کلیه  و خطر عوارض بیماری مزمن کلیه مثل بیماری های قلبی عروقی ،فشار خون،آنمی ،سوءتغذیه،بیماری استخوانی ،نوروپاتی و کاهش کیفیت زندگی و مرگ را می کند. کاهش تصفیه کردن پیوند ؛با کاهش بقاء گیرنده ، از دست رفتن پیوند ، مشکلات قلبی و افزایش هزینه مرتبط است.غلظت های SCr  ،B2MG , BUN،و یا  UA   به طور معمول برای عملکرد کلیه استفاده می شوند که البته با ضعیف بودن حساسیت و صحت آن ها ،کاربرد بالینی آن ها محدود می شود.

به همین منظور،سیستاتینC  (Cyc C) که یک پروتئین کوچک اندوژن است، به عنوان یک مارکر عملکرد کلیه تحقیق شده است. مزیت اصلی Cyc Cبرکراتینین Cr این است که فقط عملکرد کلیه را منعکس می کند.

ميزان توليد آن بر خلاف كرآتينين سرم تحت تاثير جرم عضله، جنس و نژاد نبوده و ساير محدوديت هاي كرآتينين را نيز دارا نمي باشد.تغييرات غلظت سرمي سيستاتين C به عنوان معيار غير مستقيمي از GFR مورد استفاده قرار مي گيرد.

تصویر مرتبط

%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A